Budzące odrazę, panikę oraz trudne do zwalczenia pchły są, często nieodłącznymi, towarzyszami czworonożnych pupili. Na temat terapii zwalczającej te pasożyty krąży wiele teorii. Jak postępować by uwolnić się od tego „małego” problemu?
Cykl rozwojowy pchły
Aby wiedzieć jak zlikwidować pchły, warto dowiedzieć się trochę o ich cyklu rozwojowym. Cykl ten składa się z czterech etapów. Dorosłe samice składają jaja w seriach po 20 sztuk. Złożone na żywicielu często, od razu spadają z niego na podłoże. Warto zaznaczyć, że jaja są bardzo małych rozmiarów, barwy szarej lub białej. „Czarny brudek”, który widzimy na skórze u zwierzaka to nie jaja, tylko pchli kał (zhemolizowana krew). Z jaj wykluwają się larwy, z nich następnie poczwarki które przebywają w kokonach przez następne 2-3 tygodnie. Z poczwarek powstają osobniki dorosłe, które szybko muszą znaleźć żywiciela ostatecznego.
Objawy pchlicy
Pchły, która wskoczyły na żywiciela mogą sprawiać nie lada problemy. Zaczynają powodować dyskomfort u zwierzęcia, polegający na charakterystycznym „iskaniu” oraz drapaniu się. Na skórze pojawia się zaczerwienienie, mogą pojawić się wtórne infekcje bakteryjne. Warto dodać ze u kota obecność pcheł rzadko wywołuje drapanie, częściej nadmierne wylizywanie, co właściciel mylnie wiąże z intensywna pielęgnacją. Inne objawy kliniczne u zwierząt bez alergii na pchły to anemia lub zakażenie tasiemcem psim. Warto pamiętać ze objawy pchlicy mogą być u niektórych zwierząt słabo wyrażone lub mogą wcale nie występować!
Dlaczego mój preparat na pchły nie jest skuteczny?
W sprzedaży w marketach, sklepach zoologicznych itp dostępnych jest mnóstwo specyfików zwalczających pasożyty zewnętrzne. Preparaty te cechuje niska cena oraz teoretycznie błyskawiczne działanie. Niestety ich długość działania pozostawia wiele do życzenia (cykl rozwojowy pchły trwa od 14 nawet do 140 dni w zależności od warunków).
Jaki powinien być idealny preparat przeciwpchelny? Jakie są możliwości terapii?
„Spot-on”
Popularny preparat na kark, to najczęściej używany specyfik do zwalczania ektopasożytów. Bardzo często wykazuje też działanie bójcze lub odstraszające przeciwko kleszczom, komarom i muchówkom (np popularny w naszej przychodni Advantix). Działa bardzo szybko, ok 90% pcheł ginie w ciągu godziny, lecz działanie preparatu często nie przekracza 4 tygodni. Ponadto wskazane jest unikanie kontaktu z woda przez przynajmniej 48 h po aplikacji. Należy pamięć o systematycznym comiesięcznym stosowaniu spot-on’ów. Względem ceny potwierdza się reguła: im więcej zapłacisz, tym bardziej skuteczny będzie specyfik. Cena dobrej jakości preparatu to 20-50zł w zależności od wagi psa.
Obroże przeciwpchelne
Kolejna sytuacja, w której zapłacisz więcej za skuteczność. Powszechnie polecane przez sprzedawców obróżki za 10-20 zł to, bez dwóch zdań, strata czasu i pieniędzy. W tej kategorii cenowej lepiej użyć taniego spot-on’a; przynajmniej przez jeden miesiąc zabezpieczy pupila. Przy kupnie obroży zorientuj się, która jest odpowiednia dla Twojego podopiecznego. Jedne są wskazane dla psów z krótką, drugie dla psów z długa sierścią. Jedne są wodoodporne, inne niestety nie. W naszym asortymencie posiadamy te najbardziej znane i na prawdę skuteczne, działają nawet 7-8 miesięcy. Cena dobrej jakości obróżki u weterynarza to ok 100zł.
Najnowsze trendy w weterynarii. Tabletka „na pchły”
Tabletka (w tej chwili tylko dla psów), to produkt wyśmienity zarówno w profilaktyce pchlicy jak i ochronie przeciwko kleszczom. Atrakcyjna smakowo, chroni psa przed inwazją ektopasożytów przez okres 3 miesięcy. Jak wspominałem wyżej: cykl rozwojowy pchły może trwać zdecydowanie więcej niż 28 dni. Jedyny mankament jest taki, że jeśli Twój psiak nie lubi tabletek, może pojawić się problem z aplikacją preparatu. Koszt tabletki to ok 100zł.
Co to jest ten APZS?
„Ale doktorze, chyba te preparaty nie działają. Byłem już w 3 lecznicach, dali mi mnóstwo specyfików na pchły, a ten sierściuch nadal się drapie. Sąsiad mówi, że za dużo kurczaka mu daje i chyba przebiałkowany.”
Intensywny świąd okolicy lędźwiowo-krzyżowej u psów (nie jest to reguła) oraz tzw prosówkowe zapalenie skóry podobnej okolicy u kotów, to objaw tzw. APZS czyli alergicznego pchlego zapalania skóry. Jest to jednostka choroba, w której nadmierna ilość alergenów, zawartych w ślinie pcheł, prowadzi do powstawania reakcji nadwrażliwości w strefie lędźwiowo-krzyżowej, silnego świądu oraz, wtórnie, intensywnych samouszkodzeń. U zwierząt obserwuje się liczne wyłysienia oraz infekcje bakteryjne okolicy grzbietu wtórne do wygryzania. W takich przypadkach nie wystarczą tylko preparaty przeciwpchelne; potrzebna jest szybka pomoc lekarza weterynarii.
Sposobów na zapobieganie inwazji pcheł jest dużo, ceny i czas działania preparatów bardzo zróżnicowanie. Poradź się swojego weterynarza, który z nich będzie najbardziej odpowiedni dla Twojego zwierzaka.
autor: lek. wet. Łukasz Masłowski