czas czytania 2min
To kolejny wpis traktujący o chorobach odkeszczowych. Wiesz już co to babeszjoza. Dziś dowiesz się więcej o drugiej groźnej infekcji przenoszonej przez te pasożyty.
Borelioza-co to?
Borelioza jest endemiczną odkleszczową , wielonarządowa chorobą wywoływaną przez krętki z grupy Borrelia burgdorferi, po raz pierwszy rozpoznana u psa w 1985 r.
Główną rolę w rozprzestrzenianiu tej choroby u psów i u ludzi odgrywają kleszcze z rodziny Ixodes , których głównym przedstawiciel w Europie jest Ixodes ricinus.
Larwy kleszcza zostają zarażone przez ssaki leśne i ptactwo, podczas pierwszego posiłku z krwi. Podczas kolejnego posiłku larwa kleszcza w ostatnim stadium rozwoju może już sama przenosić zarazki na ofiarę. W zależności od obszaru nosicielami krętka Borrelia może być nawet 75% dorosłej populacji kleszczy, przy czym jeden osobnik może być jednocześnie nosicielem kilku gatunków tej grupy.
Występowanie boreliozy w Polsce

Mapa z artykułu: Serological detection of Anaplasma phagocytophilum, Borrelia burgdorferi sensu lato and Ehrlichia canis antibodies and Dirofilaria immitis antigen in a countrywide survey in dogs in Poland. (c) Friederike Krämer & Roland Schaper & Bettina Schunack & Andrzej Połozowski & Jolanta Piekarska & Aleksandra Szwedko & Robert Jodies & Dagmara Kowalska & Dörte Schüpbach & Nikola Pantchev .
Pamiętaj, że choroba ta w przeciwieństwie do babeszjozy, nie jest chorobą sezonową, związana jest z okresem występowania kleszczy jednak, ze względu na długi okres rozwoju, objawy kliniczne mogą pojawiać się przez cały rok.
Borelioza-objawy.
Objawy klinicznie infekcji krętkami mogą być bardzo zróżnicowane. Podaje się , że około 5 % psów wykazuje objawy kliniczne.
U psów w przeciwieństwie do ludzi niezwykle rzadko obserwuje się rumień wędrujący.
Częstym objawem jest wysoka gorączka do 40,5 brak apetytu , apatia osłabienie, takie objawy utrzymują się przez kilka dni potem następuje okres bezobjawowy , który trwa kilka tygodni a nawet miesięcy.
W dalszej kolejności u zwięrząt obserwuje się kulawizny, które często ustępują bez leczenia. To jest moment najczęstszej konsultacji u lekarza weterynarii. Pies może kuleć naprzemiennie występujące po obu stronach.
Do powikłań związanych ściśle z boreliozą należy zaliczyć –zapalenie stawów , niewydolność nerek, zapalenie opon mózgowych , mózgu i nerwów , zapalenie mięśnia sercowego, kłębuszkowe zapalenie nerek.
Mnogość objawów boreliozy oraz trudnoci w diagnostyce powodują , że każde niepokojące objawy powinieneś konsultować z lekarzem weterynarii.
Jak zapobiegać Boreliozie?
Podstawą profilaktyki boreliozy jest stosowanie zabezpieczeń przed kleszczami. Twój lekarz weterynarii pomoże Ci dobrać najlepszy preparat dla pupila.
autor. lek.wet. Gliszczyński